Uchwała Nr IV/34/03

Rady Miejskiej w Jezioranach

z dnia 26 lutego 2003 roku

 

 

w sprawie określenia zasad współpracy Samorządu Gminy Jeziorany z  organizacjami  pozarządowymi działającymi na terenie miasta i gminy Jeziorany.

 

 

         Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U.  z 2001 roku Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) Rada Miejska w Jezioranach uchwala, co następuje:

 

         § 1. Ustala się zasady współpracy Samorządu Gminy Jeziorany z organizacjami  pozarządowymi działającymi na terenie miasta i gminy Jeziorany, określone w załączniku do niniejszej Uchwały.

 

         § 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega wywieszeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Jezioranach.

 

 

 

                                                  Przewodniczący Rady Miejskiej

 

                                                            mgr Jan Ignatowicz

 

 

 

 

 

 

                                                                          

Załącznik

                                                                                              do uchwały Nr IV/34/03

                                                                                              Rady Miejskiej w Jezioranach

                                                                                              z dnia 26 lutego 2003 r.

 

ZASADY WSPÓŁPRACY

SAMORZĄDU GMINY JEZIORANY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI

WPROWADZENIE

 

            Polska podlega głębokim przemianom związanym z przemianami gospodarczymi. Priorytetem w tych działaniach powinna być decentralizacja, rozumiana przede wszystkim jako posiadanie przez różne wspólnoty możliwości podejmowania samoistnych decyzji, a nie jako jedynie decentralizacja środków i możliwości wykorzystania w realizacji mniej czy bardziej odgórnie tworzonych polityk. Wiąże się to szczególnie z wprowadzoną w polskiej konstytucji zasadą pomocniczości, umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.

            Zasada pomocniczości wyznacza granice dla władzy publicznej, która w sprawowaniu swych funkcji winna korzystać z pomocy samoorganizujących się wspólnot odpowiedzialnych i aktywnych obywateli. Obecne zmiany tworzą drogę do budowania demokracji i uczestnictwa obywateli w szeroko rozumianym zarządzaniu i współodpowiedzialności za kraj.

            W procesie tym coraz większe znaczenie zyskują różnego rodzaju wspólnoty istniejące między jednostką aa państwem, szczególnie organizacje pozarządowe, które wespół z samorządem terytorialnym są fundamentem współczesnego społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Współpraca z organizacjami pozarządowymi jest najskuteczniejszą formą partycypacji społecznej i realizacji w praktyce zasady pomocniczości zawartej w preambule do Konstytucji RP.

            Rzeczą najważniejszą łączącą Samorząd Gminy Jeziorany z organizacjami pozarządowymi jest wspólny cel polegający na zaspokajaniu potrzeb mieszkańców miasta i gminy i jest to także główny motyw i cel współpracy Samorządu i organizacji pozarządowych.

I.                   Podstawowe zasady współpracy.

 

  1. Zasada partnerstwa – organizacjom pozarządowym zapewnia się uczestnictwo w ustalaniu zadań publicznych wykonywanych przez Samorząd Gminy oraz sposobu ich wykonania,
  2. Zasada pomocniczości – Samorząd Gminy prowadzi działalność przy pomocy organizacji pozarządowych, zwłaszcza poprzez powierzenie im wykonywania odpowiednich zadań publicznych,
  3. Zasada efektywności – Samorząd Gminy wykorzystuje współpracę z organizacjami pozarządowymi do efektywnej realizacji zadań na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców miasta i gminy Jeziorany oraz rozwoju ekonomicznego miasta i gminy.
  4. Zasada jawności – Samorząd Gminy udostępnia organizacjom pozarządowym dane o zamiarach, celach i efektywności współpracy.

II.                Cele programu

 

      Celem programu realizowanego w latach 2003-2006 jest rozwój i rozszerzenie form współpracy Samorządu Gminy z organizacjami pozarządowymi na rzecz szerszego zaspokojenia potrzeb oraz poprawy warunków i podnoszenia poziomu życia mieszkańców miasta i gminy poprzez:

  1. Podejmowanie wspólnych działań na rzecz diagnozowania problemów i potrzeb mieszkańców miasta i gminy,
  2. Współpraca przy opracowywaniu i realizacji programów celowych na rzecz podnoszenia poziomu życia i szerszego zaspokojenia potrzeb mieszkańców miasta i gminy,
  3. Wspieranie programów realizowanych przez organizacje pozarządowe wynikające ze strategii gminy,
  4. Wypracowanie sprawnego systemu przepływu informacji o aktualnie obowiązujących przepisach prawnych oraz źródłach i zasadach pozyskiwania środków na realizację programów,
  5. Współpraca przy organizowaniu szkoleń dla wolontariuszy i działaczy organizacji pozarządowych,
  6. Promocja najskuteczniejszych i efektywnych rozwiązań realizowanych przez organizacje pozarządowe na rzecz rozwiązywania problemów społecznych i zaspokajania potrzeb mieszkańców miasta i gminy,
  7. Współpraca przy organizowaniu akcji charytatywnych,
  8. Inspirowanie działań na rzecz rozwoju współpracy międzynarodowej umożliwiającej wymianę informacji i doświadczeń w zakresie roli organizacji pozarządowych w rozwiązywaniu problemów społecznych gminy i środowiska lokalnego.

 

      Strategicznym celem współpracy jest objęcie nią możliwie najszerszych obszarów aktywności obywatelskiej w społeczności lokalnej i istotne odciążenie Samorządu Gminy w realizacji jego zadań.

III.             Obszary współpracy

  1. Pomoc społeczna, w tym działania na rzecz rodzin najuboższych i potrzebujących,
  2. Ochrona zdrowia, w tym promocja zdrowia, profilaktyka i przeciwdziałanie patologiom społecznym,
  3. Oświata, edukacja, wychowanie,
  4. Kultura i sztuka, ochrona dziedzictwa narodowego,
  5. Wspieranie zatrudnienia i przeciwdziałanie bezrobociu,
  6. Turystyka, sport, rekreacja, aktywny wypoczynek,
  7. Porządek i bezpieczeństwo publiczne,
  8. Ekologia i ochrona środowiska,
  9. Samorząd terytorialny, demokracja lokalna, aktywność obywatelska,
  10. Zagadnienia integracji z Unią Europejską, w poszczególnych dziedzinach życia publicznego,
  11. Promocja Miasta i Gminy.

      W celu zapewnienia lepszych warunków do funkcjonowania organizacji pozarządowych na terenie miasta i gminy Jeziorany Samorząd Gminy będzie wspierać ich inicjatywy, zmierzające do umocnienia organizacji pozarządowych.

IV. Formy współpracy

1/ wspólna identyfikacja problemów społecznych,

2/ wymiana informacji o planowanych kierunkach działalności i współdziałanie mające na celu ich koordynację,

3/ pomoc w dostępie do infrastruktury technicznej,

4/ organizacja poradnictwa i szkoleń,

5/ współpraca z ekspertami samorządowymi,

6/ propagowanie realizacji wspólnych zadań,

7/ pomoc w nawiązywaniu kontaktów, w tym międzynarodowych w szczególności z

    miastami i gminami partnerskimi,

8/ pomoc w zdobywaniu wsparcia finansowego z innych źródeł.

V. Oczekiwane efekty

  1. Poszerzenie wiedzy działaczy organizacji pozarządowych na temat możliwości i roli organizacji pozarządowych w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego oraz rozszerzania ich uczestnictwa w rozwiązywaniu istotnych problemów społecznych,
  2. Upowszechnianie najciekawszych i najefektywniejszych rozwiązań prowadzonych przez organizacje pozarządowe w kraju i poza jego granicami,
  3. Możliwość pozyskania środków pozabudżetowych z programów Unii Europejskiej na współpracę oraz szkolenia działaczy organizacji pozarządowych i wolontariuszy,
  4. Promocja miasta i gminy Jeziorany.

      Przyjęcie programu współpracy Samorządu Gminy z organizacjami pozarządowymi jest przejawem otwartości władz samorządowych na potrzeby społeczności lokalnej i pozytywnej opinii na temat roli, jaką odgrywają organizacje pozarządowe w rozwiązywaniu problemów społecznych.

      W celu uzyskania oczekiwanych efektów, niezbędna jest również współpraca z fundacjami i organizacjami działającymi na terenie kraju.